Autor miesiąca - Joanna Olech

Joanna Olech urodziła się 26 grudnia 1955 w Warszawie.
Ukończyła studia z zakresu grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się przede wszystkim tworzeniem ilustracji do utworów dla dzieci i młodzieży. Jest autorką wielu artykułów poświęconych literaturze dziecięcej, które ukazywały się m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”.

Jej pierwsza powieść „Dynastia Miziołków” ukazała się w 1993 roku w odcinkach w czasopiśmie „Świat Młodych”. W 1995 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za „Dynastię Miziołków”, zaś rok później jej powieść została uznana za Dziecięcy Bestseller Roku.

Po literackim debiucie ukazały się następujące książki:

- „Gdzie diabeł mówi: do usług” (1997),

- „Czerwony Kapturek” , wyróżniony w konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005,

-  „Pompon w rodzinie Fisiów” i kontynuacja „Pulpet i Prudencja”,

-  „Tadek i spółka”,

-  „Tarantula, Klops i Herkules”.

Od roku 2007 Joanna Olech zasiada w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Jest również współautorką podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów oraz ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Joanna Olech o sobie mówi:Piszę, rysuję, od wielu lat czytam niemal wyłącznie książki dla dzieci. Nie jest to żadna kuracja odmładzająca, tylko zawód, skądinąd ulubiony. Bo książki dla dzieci są WAŻNE nie tylko dla dzieci. Dlatego świat potrzebuje czasami infantylnych dorosłych. Jak ja.