Rozwój emocjonalny, intelektualny oraz fizyczny naszych dzieci powinien dla nas być zawsze na pieszym miejscu. Czy tak się dzieje?

Polskie dzieci i młodzież są w grupie ludzi, którzy znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie. Polska to kraj, który przoduje w liczbie samobójstw, samookaleczeń, depresji, agresji czy otyłości, a wszystkie te patologie dotyczą młodego pokolenia. Mamy rodziców, opiekunów, szkoły, instytucje pozarządowe, prawo i wiele innych możliwości, by dbać i walczyć o przyszłość młodego pokolenia. Dlaczego mając tyle możliwości tak sprawnie i bezrefleksyjnie "mordujemy" własne dzieci? By odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy mieć otwarte umysły, powinniśmy wykazać się krytycyzmem oraz refleksją i zdać sobie sprawę, że wszystko to, co dzieje się z naszymi dziećmi, jest tylko i wyłącznie wynikiem naszej pracy i zaangażowania. A obecna sytuacja naszych dzieci jest spuścizną naszego sposobu myślenia, działania, głupoty, chciwości, lenistwa, braku charakteru i egoizmu. Czy to nie czas, by to zmienić, by obnażyć faktyczne przyczyny współczesnej patologii, której bardzo często jesteśmy częścią?

To pytanie, na które starał się odpowiedzieć pan Nikodem Świerblewski - pedagog szkolny, podczas pedagogizacji rodziców w czasie wywiadówek szkolnych. Wygłoszona prezentacja, która dotyczyła problemu jakim są nowoczesne uzależnienia oraz ich wpływ na funkcjonowanie dzieci i młodzieży w ówczesnym świecie, a została przedstawiona rodzicom uczniów klas II, IV i VI naszej szkoły. Temat nowoczesnych uzależnień to zjawisko dość nowe w szybko zmieniającym się świecie, który jest pełen dynamicznych przemian na wielu płaszczyznach. W wygłoszonej prezentacji poruszono także temat fałszywego marketingu, odpowiedniej komunikacji, a także właściwego rozumienia emocji. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne dla rodzica,, który w procesie wychowania chcę uchronić swoje dziecko przed wielkim i destrukcyjnym zagrożeniem, które niosą ze sobą nowoczesne uzależnienia.

mgr Nikodem Świerblewski pedagog szkolny