„CUKIERKI”

W dniach 22 i 25 marca 2024r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kotlinie odbyły warsztaty profilaktyczne, przeprowadzone przez Małopolskie Centrum Profilaktyki. Warsztaty skierowane były dla uczniów klas II – III. Na warsztatach, uczniowie zapoznali się z treściami programu profilaktycznego „Cukierki”. Program profilaktyczny „CUKIERKI” dla dzieci przedszkolnych i szkoły podstawowej, oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”. Bajka jak i program powstały jako element szerszej współpracy fundacji Homo Homini z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Cele programu:
• przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
• umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
• rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
• wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
• nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
• kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
• nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
• rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Warsztaty profilaktyczne, które co roku cieszą się dużą popularnością zostały dobrze odebrane przez uczniów oraz nauczycieli. Forma prowadzenia warsztatów była bardzo efektywna, dzięki czemu aktywizowała uczniów do rozmowy, dialogu, refleksji. Uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli, m.in. tworzyli mapę skojarzeń, odpowiadali na pytania prawda-fałsz, brali udział w quizie profilaktycznym czy nauce postaw asertywnych.

Nikodem Świerblewski pedagog szkolny