Z profilaktyką za pan brat!

W dniu 6 listopada 2023 roku, w ramach działań profilaktyczno – wychowawczych, w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne dla klas 6 i 7. Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części, pani Elżbieta Wejman z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarocinie zapoznała uczniów tematyką szkodliwości spożywania napojów energetycznych. Prowadząca zwróciła szczególną uwagę na skład popularnych energetyków, zwłaszcza na ilość cukru, kofeiny i różnych substancji wzmacniających smak, barwników oraz ich wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży. Podkreśliła, że spożywanie energetyków może prowadzić do poważnego uzależnienia i w konsekwencji do poważnych zaburzeń pracy serca, układu nerwowego, omdleń a nawet śmierci. Pani Elżbieta Wejman podkreśliła, że każdy odpowiedzialnie powinien dokonywać życiowych wyborów, mając świadomość konsekwencji podjętych decyzji.

Natomiast w drugiej części spotkania profilaktycznego pani st. asp. Karina Migalska - Cepa z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, zapoznała uczniów z tematyką dotyczącą odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podczas spotkania pani policjantka, przedstawiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Poinformowała również o zjawisku cyberprzemocy, zagrożeniach płynących z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącej pytania. Mamy nadzieję że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

Nikodem Świerblewski pedagog szkolny