Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Warsztaty profilaktyczne

W dniu 17.10.2023r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kotlinie miały miejsce warsztaty profilaktyczne, przeprowadzone przez Małopolskie Centrum Profilaktyki. Warsztaty skierowane były dla uczniów klas VI – VII. Tematami poruszanymi na warsztatach były: Radzenie sobie ze stresem oraz Profilaktyka zdrowia psychicznego. W czasie trwania warsztatów uczniowie: - zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu technik radzenia sobie oraz panowania nad negatywnymi emocjami, - zobaczyli jak budować wartościowe relacje interpersonalne i jak zadbać o autentyczny kontakt z innym człowiekiem, - zrozumieli czym jest stres i jakie może mieć skutki pozytywne jak i negatywne, - zdobyli umiejętności dawania oraz otrzymywania wsparcia w sytuacjach stresowych, - nauczyli się stosować techniki relaksacji dopasowane do okoliczności, w których mierzą się ze stresem, - dowiedzieli się jak ważne jest zdrowie psychiczne dla prawidłowego funkcjonowania, - poznali metody dbania o zdrowie psychiczne.

Warsztaty profilaktyczne, które co roku cieszą się dużą popularnością zostały dobrze odebrane przez uczniów oraz nauczycieli. Forma prowadzenia warsztatów była bardzo efektywna, dzięki czemu aktywizowała uczniów do rozmowy, dialogu, refleksji. Uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli, m.in. tworzyli mapę skojarzeń, odpowiadali na pytania prawda-fałsz, brali udział w quizie profilaktycznym czy nauce postaw asertywnych.

mgr Nikodem Świerblewski pedagog szkolny