SPOTKANIE EKOLOGICZNE z mistrzem pszczelarskim panem Michałem Kalińskim

Pan Michał bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy pszczelarza i życiu pszczół. Pokazywał  w jaki sposób wygląda nowoczesny ul, ramki oraz narzędzia, których używa pszczelarz podczas pobierania ramek z ula i pozyskiwania z nich miodu.

Dzieci mogły obejrzeć z bliska kilka pszczółek i matkę pszczelą zamknięte w pojemniczku. Mogliśmy również zobaczyć i potrzymać ramkę pełną miodu, która miała ok. 3,6 kg.

Pan Kaliński pokazywał również zdjęcia pól, gdzie rosną  np. rzepak, gryka, facelia na które „wędrują” jego pasieki.

Dowiedzieliśmy się również jak wiele zagrożeń czyha na pszczoły ze strony  ludzi np. opryski na szkodniki w nieodpowiednich porach dnia, zanieczyszczenia środowiska oraz  hałas podczas strzelania petardami – może spowodować śmierć całych rodzin pszczelich z powodu spadania i wychłodzenia pszczół z zimującego roju.

Danuta Matysiak