„Piszemy klasową książkę” – konkurs literacki w klasach trzecich

Projekt pisania przez uczniów książki został zrealizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Zadanie polegało na pisaniu opowiadania przez kolejnych uczniów. Zdecydowałam się na pisanie odręczne w pięknie oprawionym, grubym zeszycie. Uczeń, który brał książkę do domu, miał 3 dni na dopisanie swojego fragmentu i zrobienie ilustracji. Po tym czasie książka wracała do wychowawcy, który przekazywał ją kolejnemu dziecku chcącemu kontynuować dzieło.
Celem konkursu była przede wszystkim twórcza zabawa, stworzenie przez uczniów wyjątkowej i oryginalnej opowieści oraz udoskonalenie swojego warsztatu pisarskiego. Ważne było też to, by uczniowie, którzy będą tworzyć fabułę, byli w podobnym wieku, na podobnym poziomie intelektualnym, co dało szansę stworzenia spójnej opowieści. Do projektu wybrałam klasy trzecie, a więc uczniów dziesięcioletnich. W tym wieku znają już wszystkie litery, biegle czytają i znają różne gatunki literackie, ćwiczą i doskonalą swój warsztat pisarski.

Nagrodą za wykonane zadanie były dyplomy, pochwały, nagrody rzeczowe, najwyższa ocena cząstkowa z edukacji językowej oraz możliwość odczytania swojego fragmentu opowieści na forum klasy.
Dzięki projektowi połączyliśmy dobrą, twórczą zabawę z realizacją podstawy programowej. Udział w nim był dobrowolny. Pomimo tego, projekt cieszył się wielką popularnością i uczniowie chętnie się w niego angażowali. Stworzyli piękne dzieła, które na pamiątkę znalazły się na półkach biblioteki szkolnej.
Serdecznie dziękuję za pomoc i czuwanie nad uczestnikami konkursu paniom wychowawczyniom klas trzecich: Pani Marioli Lewandowskiej i Pani Elżbiecie Młodak. Dziękuję pani psycholog Patrycji Bielarz, za pomoc w wyborze najznakomitszych pisarzy artystów klas trzecich.

Laureaci konkursu:

Zuzanna Nawrot
Izabela Wawrzyniak
Adam Kasprzak

Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom gratuluję i dziękuję za udział!

Weronika Łukowska-Kucharzak
nauczyciel bibliotekarz