Baśniowy ambaras w bibliotece

27 marca w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się przedstawienie „Baśniowy ambaras”  dla uczniów klas pierwszych z okazji pasowania ich na czytelników biblioteki szkolnej.
          W przedstawieniu  miało miejsce dużo dziwnych i niesamowitych wydarzeń. Krasnale i Królewna Śnieżka opuścili chatkę i wybudowali sobie blok, bo było im za ciasno w jednej izbie. Każdy z nich miał tam oddzielne mieszkanie i przynajmniej dwa pokoje, w których  były telewizory i komputery! Baba Jaga zaczęła pracować w branży turystycznej i odtąd nazywała się Jadwiga. Mówiła o sobie, że jest teraz poważną bizneswoman! Stwierdziła, że czytanie jest niemodne i trzeba iść z duchem czasu. Jaś i Małgosia bardzo z tego powodu rozpaczali, bo brakowało im chatki z piernika.

A stało się tak dziwnie,  ponieważ dzieci przestały czytać baśnie i bajki i dlatego nie potrafią rozwijać swojej wyobraźni. Siedzą tylko przed telewizorami, komputerami, tabletami. Nie grają w piłkę i nie jeżdżą na rowerze! Na dodatek Wielki Baj zabronił wszelkich bajkowych przedstawień, bo chciał wyjechać na upragniony urlop.  Na szczęście nad wszystkim czuwali pan Woźny i Zła królowa. Z pomocą Jasia i Małgosi przywołali Wielkiego Baja i Wróżkę Fantazję. I to oni właśnie uratowali całą sytuację i przywrócili dzieciom bajki! Dzieci muszą jednak spełnić jeden warunek - regularnie czytać książki, aby w ten sposób rozwijać swoją wyobraźnię i fantazję.
          Podczas spotkania dzieci dowiedziały się także, kto to jest czytelnik, bibliotekarz i jaka jest różnica pomiędzy biblioteką a księgarnią. Zapoznały się także z regulaminem biblioteki i prośbami książki. Odpowiadały także na różne zagadki i za poprawne odpowiedzi otrzymywały nagrody – puzzle albo długopisy. Na koniec każdy uczeń otrzymał order Koszałka Opałka, zakładkę do książki oraz list z prośbą do rodziców, aby czytali swoim dzieciom i z dziećmi 20 minut dziennie codziennie.
          Całe wydarzenie pilnie obserwował i zapisywał w swojej księdze Koszałek Opałek – opiekun  biblioteki szkolnej. Przedstawienie pod kierunkiem p. Agnieszki Staszak przygotowali uczniowie z klasy VIb i IVa.

Agnieszka Staszak