Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29. września 2020 roku  w Jagodowym Lesie odbyła się akcja głośnego czytania. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IIIa. Motywem przewodnim spotkania czytelniczego było znaczenie siły przyjaźni, tęsknoty za tymi, których bardzo się kocha i miłości w stosunku do drugiego człowieka. W tym celu dzieci z wielką uwagą wysłuchały opowiadania Tove Jansson pt. Mój pierwszy śnieg, odpowiadały na zadawane przez bibliotekarza pytania, a na koniec otrzymały zakładki do książek. Głośne czytanie stało się początkiem spotkań w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu SZCZĘŚLIWY ŚWIAT MUMINKÓW z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Czytanie na głos  ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.

Data 29. września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych  dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism  dla dzieci.

Janina Porazińska rozmiłowana była w tematyce folkloru. W oparciu o niego tworzyła swe wiersze i baśnie. Elementy folkloru możemy odnaleźć niemal we wszystkich jej dziełach. Autorka czerpała z przypowieści, podań i pieśni. Jej książki przetłumaczono na wiele języków. Nazywana jest jedną z czterech „dam  literatury dla dzieci” (obok Ewy Szelburg –Zarembiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej). Za swoją twórczość otrzymała szereg  nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Związku Literatów Polskich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czy Order Uśmiechu.