Wizyta w Bibliotekolandii

3 marca 2020 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się pasowanie uczniów na czytelnika - klasy Ia na drugiej i klasy Ib na trzeciej godzinie lekcyjnej. Pierwszaków i ich wychowawców przywitała pani bibliotekarka Agnieszka Staszak, Koszałek Opałek  - opiekun Bibliotekolandii, królowa Książka oraz księżniczka Książeczka. Królowa Książka powiedziała  dzieciom, że w Bibliotekolandii pełno jest ulic z różnymi i ciekawymi książkami na półkach, ponieważ w tej krainie wszyscy bardzo lubią czytać. Przygotowała też dla nich różne zadania i ciekawostki. Księżniczka Książeczka także przygotowała dla dzieci różne pytania i zagadki, aby sprawdzić czy Pierwszaki znają już jakieś tytuły bajek i baśni. Prosiła też, aby uczniowie odpowiedzieli jej  na trzy pytania – Co to jest biblioteka, jak należy zachować się w bibliotece i jak trzeba dbać o książki?

Potem Koszałek Opałek zaprosił dzieci do obejrzenia całej Bibliotekolandii. Podczas jazdy pociągiem pani bibliotekarka powiedziała dzieciom, jak są ułożone książki na półkach, co trzeba zrobić, aby wypożyczyć książkę, gdzie znajdują się książki dla dzieci najmłodszych i gdzie mogą szukać lektur dla klasy I. Później Pierwszaki zapoznały się z regulaminem biblioteki i prośbami książki.
     Na koniec, po złożeniu przez dzieci przysięgi,  królowa Książka wielką księgą pasowała każdego ucznia na czytelnika biblioteki szkolnej. Koszałek Opałek natomiast wręczył każdemu dziecku medal, a księżniczka Książeczka folder przygotowany i opracowany przez panią bibliotekarkę dla rodziców  z informacją, aby czytali dzieciom 20 minut dziennie codziennie. Nikt bowiem nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować. Chodzi przede wszystkim o to, aby czytanie  kojarzyło się zawsze dziecku  z radością i przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.
    Po zakończeniu uroczystości pani bibliotekarka życzyła Pierwszakom, aby wyrosły na piękne łabędzie i pofrunęły aż do gwiazd, tak jak w tej piosence o panu Andersenie w wykonaniu zespołu Gawęda i zaprosiła ich do częstego odwiedzania biblioteki.