Ale historia! – spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz

Biblioteka szkolna im. Koszałka Opałka była organizatorem spotkania autorskiego z Grażyną Bąkiewicz – historykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka za swój dorobek otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatką I nagrody IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych). Powieść autorki ,,O Melba!” została uznana książką roku 2002 , a ,,Stan podgorączkowy” i ,,Będę u Klary” nominowane były do nagrody IBBY . „Korniszonek”, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004 przyznawanego przez Bibliotekę Raczyńskich, a książka „Muchy w butelce” nominowana była w 2009 roku do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez Fundację Zielona Gęś.

Spotkanie odbyło się w świetlicy szkolnej 15. października br o godz. 10.00 dla uczniów klas I – III, a o godz. 11.00 dla uczniów klas V. Pani Grażyna w ciekawy sposób opowiadała uczniom o swoim życiu, początkach kariery literackiej, pracy nauczyciela historii oraz o swoim warsztacie pisarskim. Mówiła skąd czerpie inspiracje do pisania swoich książek. Podczas spotkania autorka skupiła swoją uwagę na książkach o Korniszonku i książkach z z serii ,, Zdarzyło się w Polsce” i ,,Ale historia’’. Dzięki nim mogliśmy przekonać się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu dramatycznych wydarzeń i , że cudownie byłoby ją poznać bliżej. Większość jej opowieści jest prawdziwa i są one często urozmaicone licznymi ciekawostkami, których młodzi czytelnicy nie znajdą w podręcznikach. I to jest właśnie najciekawsze w jej książkach. Krótkie omawianie niektórych pozycji (napisała ich ok. 40) spowodowały chęć bliższego poznania jej książek i dlatego pod koniec spotkania uczniowie zadawali Gościowi mnóstwo pytań, na które p. Bąkiewicz odpowiadała z ogromną przyjemnością.
Na zakończenie spotkania pani Grażyna otrzymała od nas kwiaty i składała autografy na swoich książkach. Wpisała się także do kroniki bibliotecznej i złożyła swoje podpisy na książkach, które znajdują się na półkach naszej biblioteki.