Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kotlinie


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 514465
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota


  • Kartka z kalendarza

Podążali szlakiem wielkopolskich legend

Przez pół roku Biblioteka Publiczna Gminy Kotlin i Biblioteka Szkoły Podstawowej w Kotlinie realizowały projekt „Szlakiem Legend po Wielkopolsce”. Około czterystu uczniów wzięło udział w wyjazdach do wielkopolskich miast, warsztatach teatralnych, lekcjach bibliotecznych i muzealnych, dyskusjach panelowych, głośnym czytaniu oraz konkursach plastycznych i literackich.

Wspólny projekt obu bibliotek przygotowany został z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskał wsparcie finansowe Fundacji PZU. Głównym działaniem w projekcie był cykl pięciu wyjazdów do wielkopolskich miast i poznanie legend związanych z tymi miejscami. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kotlinie i Szkoły Podstawowej w Sławoszewie z siedzibą w Parzewie odwiedzili Jarocin, Gołuchów, Gniezno, Rogalin i Poznań. W Jarocinie zobaczyli Muzeum Regionalne, Pałac Radolińskich i Spichlerz Polskiego Rocka. W Gołuchowie odbyli spacer po tamtejszym parku do pamiątkowego kamienia św. Jadwigi, poznając jego legendę, i zwiedzali zabytkowy zamek, związany z wybitnymi wielkopolskimi rodami Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich. W Gnieźnie zobaczyli Muzeum Początków Państwa Polskiego i historyczną Katedrę. Rogalin zachwycił ich pięknym zespołem parkowo – pałacowym, związanym z rodem Raczyńskich, oraz wspaniałą galerią obrazów wybitnych polskich artystów. W Poznaniu mieli okazję własnoręcznie przygotować wielkopolskie specjały – rogale świętomarcińskie, zobaczyć słynne poznańskie Koziołki i posłuchać Starego Marycha w Muzeum Blubry – Poznańskie Legendy w 6D.

W Szkole Podstawowej w Kotlinie odbyło się w ramach projektu szereg innych akcji. Dużą atrakcją były warsztaty teatralne, przeprowadzone dla blisko stu uczestników przez Piotra Witonia, aktora sceny poznańskiej. W ich trakcie uczniowie ćwiczyli pamięć, wyobraźnię, dykcję, mimikę, aby w końcu stworzyć, w oparciu o wybrane legendy, etiudy teatralne – „Poznańskie Koziołki”, „Święty Marcin”, „Lech, Czech i Rus”. Ponadto uczniowie mogli wziąć udział w konkursach „Moja ulubiona postać z legend 3D”, „Znam wielkopolskie legendy” i „Moja ulubiona legenda”. Klasy ósme i gimnazjalne odbyły dyskusję panelową „Niepodległość? Co ja z tego mam?”.

Inspiratorką powstania projektu była bibliotekarka Szkoły Podstawowej w Kotlinie Agnieszka Staszak, a jego koordynatorkami Elżbieta Mikołajczak i Katarzyna Rożek z Biblioteki Publicznej Gminy Kotlin.

 Agnieszka Staszak, Paweł Witwicki